Historia

Historia parafii Karsin

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej zlokalizowany jest przy ulicy Długiej. Kościół ten zbudowany został częściowo z elementów kościoła przeniesionych z Wiela. Powstawał w Karsinie w latach od: 1902 do września 1906 roku. W dniu 30 września 1906 roku poświęcił go ksiądz proboszcz Szydzik z Wiela i odprawił w nim pierwsze uroczyste nabożeństwo. Mszę świętą odprawiali księża wielewscy początkowo co czwartą, a później co trzecią niedzielę.

Pierwszym księdzem, który znalazł się na stałe w Karsinie, był ksiądz Franciszek Rutkowski. Przyszedł on do naszej parafii 1 lutego 1913 roku, a odszedł 11 listopada 1916 roku. W tym czasie zakupiono wyposażenie kościoła: ołtarze boczne, do których główne figury zakupiono w Monachium.

Po księdzu Rutkowskim proboszczem został ksiądz Edmund Zapałowski. Przyszedł do Karsina 11 listopada 1916 roku, a odszedł 1 października 1927 roku. Ksiądz Zapałowski pozostał w pamięci karsiniaków jako dobry kapłan i gospodarz. Do życia religijnego parafii wniósł wiele twórczego zapału. Dzięki niemu rozwinęło swoją działalność Towarzystwo Śpiewacze – „Harmonia”. W pierwszym okresie po odzyskaniu niepodległości uczył zbiorowo karsiniaków czytać i pisać po polsku. Założył w 1918 roku Bractwo Różańcowe, liczące około 340 członków oraz dla dzieci Stowarzyszenie Dzieciątka Jezus. Nieprzerwanie aż do swojego odejścia z Karsina pełnił funkcję prezesa Kółka Rolniczego. W 1927 roku za namową rodziny ksiądz Zapałowski opuścił Karsin.

Jego następcą został ksiądz Alojzy Licznerski, wikary w Czersku, urodzony w Lubawie. Przyszedł do Karsina 1 października 1927 roku i pracował tu aż do 1 lipca 1946 roku. Był to godny następca księdza Zapałowskiego. Wprowadził szereg pozytywnych zmian w wyposażeniu wnętrza kościoła. Na co dzień utrzymywał bliskie kontakty z parafianami. Zapraszany na wszystkie wesela, bawił swoim humorem. Organizował konkursy i wystawy kwiatów w Karsinie, ponieważ bardzo lubił kwiaty, a jego chlubą były dalie, które przyniosły mu wyróżnienia na ogólnokrajowych konkursach. W ten sposób krzewił nie tylko hodowlę kwiatów, ale również propagował utrzymywanie czystości w obejściach i ogródkach. Zyskał na tym ogromnie wygląd wsi.

Następcą księdza Licznerskiego był ksiądz Jan Ossowski. Przebywał w Karsinie od 1 lipca 1946 roku do 1 sierpnia 1979 roku. Pochodził z pobliskiego Łęga. W pierwszych latach pobytu w Karsinie dokonał szeregu remontów kościoła. Z jego inicjatywy parafia zakupiła wiele nowego sprzętu. Na wieży kościoła zawisły nowe dzwony, na chórze umieszczono nowe organy i odmalowano kościół.

Od 1 sierpnia 1979 roku proboszczem parafii był ksiądz Stanisław Wiśniewski. Ksiądz Wiśniewski wyremontował wieże kościoła, pokrył blachą miedzianą dach, zmienił obicie kościoła nowymi deskami. Zbudował zadaszenie nad wejściem do świątyni, założył mechanizm elektryczny do dzwonów. Wymienił stare ławki. Ksiądz Stanisław poszerzył istniejący obszar cmentarza, który ogrodzono kutym płotem. W roku 1988 zakończono budowę salek katechetycznych oraz uporządkował teren wokół kościoła, tak że można było tam zbudować dom przedpogrzebowy. Dom ten wyświęcono 25 kwietnia 2001 roku. Dużą inwestycją dla naszej parafii była renowacja głównego ołtarza, której dokonano w 2002 roku. W następnych latach odnowiono także chrzcielnicę, ambonę, boczne ołtarze oraz obrazy stacji Drogi Krzyżowej. W 2008 roku wymieniono terakotę na posadzce kościoła w kruchcie oraz na schodach.

27 grudnia 2009 roku ksiądz kanonik Stanisław Wiśniewski zmarł, a jego pogrzeb odbył się 31 grudnia. Został on pochowany na cmentarzu w Karsinie w grobie obok nieżyjących rodziców.

Z dniem 1 stycznia 2010 r. nowym proboszczem został ks. dziekan Dominik Szulwic.

Historia parafii została w opisana w książce p. Aleksandra Łosinskiego pt. “Dzieje parafii Karsin” wyd. Bernardinum, Pelplin 2010. ISBN 978-83-7380-910-9.

18 sierpnia 2022 r. wierni modlitwą podziękowali za posługę w naszej parafii dotychczasowemu proboszczowi. Ksiądz Dominik Szulwic dekretem biskupa Ryszarda Kasyny przeszedł na emeryturę z zamieszkaniem we Wielu. W czasie nabożeństwa licznie zgromadzeni wierni wyrazili swą wdzięczność za niemal 13 lat administrowania naszą parafią. 

W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. na mszy św. o godzinie 17:00 uroczyście wprowadzono nowego proboszcza do naszej świątyni. Został nim ksiądz Tadeusz Wandtka, urodzony w 1969 r. pochodzący z Parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy, a wyświęcony w roku 1996 w Pelplinie. Poprzednią parafią księdza Tadeusza była Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Osiecznej.


Ksiądz Tadeusz Wandtka w ciągu zaledwie dwóch lat przeprowadził wiele niezbędnych inwestycji m.in.: wypiaskował i ocynkował płot na cmentarzu parafialnym oraz naprawił jego fundamenty, założył konto parafii na Facebooku, reaktywował istniejącą już wcześniej stronę internetową parafii, zakupił cztery drewniane ołtarze na Boże Ciało, zakupił altankę na zaplecze plebanii, zakupił nowe elektryczne organy, zbudował dwie ławeczki dla wiernych przed kościołem, wymienił małe żyrandole w kościele, doprowadził do usunięcia trzech uschniętych drzew na cmentarzu, wyremontował mechanizm dzwonów kościelnych, zbudował zadaszenie osłaniające wejście do plebanii oraz dobudował kamienne daszki na słupach ogrodzenia przy kościele (stan na 12 X 2024 r.).

opr. Grzegorz Bławat